O Czym Należy Pamiętać Przed Kąpielą?
Przede wszystkim pamniętaj o pierwszysm kontakcie z wodą. Aby uniknąć szoku termicznego powinno się stopniowo zanurząc w wodzie, przyzwyczajając organizm do zmiany temperatury. Głównie miejsca które powinny być oswajane z niską temperaturą wody to klatka piersiowa, głowa, krocze.


Zagrożenia związane z niską temperaturą wody:

skurcze mięśni,

wychłodzenie organizmu,

szok termiczny.

Głównymi przyczynami tych zagrożeń są: brak rozgrzewki, nagłe wejście do zimnej wody (najczęściej skok do wody), zbyt długie przebywanie w zimnej wodzie, pływanie tuz po spozyciu posiłku, alkohol, wpłynięcie na zimne prądy wodne.


Skurcze – powstają na skutekniedotlenienia mięśnia w czasie jego pracy, oziębienia organizmu lub zgromadzenia dużej ilości kwasu mlekowego (zbędnego produktu przemianymaterii). Występują w wodzie jak również na lądzie. Podczas skurczu towarzyszysilny ból i zbicie masy mięśniowej. Naczęstszym z atakowanych przez skurczu miejsc są kończyny, w mniejszym stopniu narażony jest brzuch i klatkapiersiowa. Najgroźniejszym jednak z występujących skurczy jest skurcz krtani, spowodowany najczęściej gwałtownym dostaniem się do krtani wody.

Postępowanie podczas złapania przykurczu:

Skurcz łydki – kładziemy się na wodzie naplecach; jedną ręką naciskamy na kolano, drugą zaś trzymamy za duży palec ubolącej nogi i przyciągamy do siebie – tak jakbyśmy chcieli zgiąć ją w drugąstronę.

Skurcz uda – stojąc w wodzie podciągamy boląceudo trzymając za stopę od tyłu tak jakbyś chciał nią dotknąć do pośladków, wprzypadku obu ud robimy to samo dwiema rękoma.

Skurcz żołądka – może wystąpić po wejściu dowody po zjedzeniu posiłku. Po wystąpieniu takiego przykurczu kładziemy się naplecach, chwytamy się za kolana, podciągamy do brzuch i klatki piersiowej poczym energicznie prostujemy.

Skurcz krtani – kładziemy się na plecach,głowę odchylamy do tyłu i chwytamy się dwoma palcami wskazującym i kciukiem;masujemy mięśnie okrężnymi ruchami od dołu do góry; ten rodzaj przykurczu jestbardzo niebezpieczny gdyż może spowodować zaciśnięcie krtani tzw. blokfizjologiczny i uduszenie.

Wychłodzenie organizmu – przyczynątego stanu może być zbyt długie przebywanie w szczególnie zimnej wodzie;następuje utrata ciepła; widocznymi objawami jest wystąpienie tzw. „gęsiejskórki”, sinienie warg, szczękanie zębami i przykurcze; wychodzimy natychmiastz wody, wycieramy się do sucha, osłaniamy ciało ciepłym ubraniem.

Szok termiczny – jest bardzo groźnym iniebezpiecznym zdarzeniem; wywołany zostaje przez nagłą zmianę temperatury, zwysokiej na niską, przy równoczesnej zmianie środowiska, z powietrza na wodę;działanie promieni słonecznych powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych; zchwilą szybkiego wejścia do wody np. po skoku, wrzucenie kogoś do wodynastępuje gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych, powodujący przepływ dużejilości krwi do serca (serce nie jest w stanie przepompować nagromadzonej takiejilości krwi); następuje zatrzymanie serca powodując niedotlenienie organizmu,wskutek takiego niedotlenienia obumierają komórki i następuje szybka śmierć.


Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW