Pływanie szczególnie wpływa na:
Układ kostno- stawowy
Utrzymanie równowagi ciała pozytywnie wpływa na pobudzenie pracy błędnika. Pływanie zmniejsza swastykę i powoduje rozluźnienie mięśni. Wiąże się również ze zmianą gęstości środowiska, czyli zwiększonym oporem wody, co pozwala na wykonywanie ćwiczeń z oporem zwiększając siłę oraz wytrzymałość mięśni. Na ciało działa ciśnienie hydrostatyczne, które wywiera duży wpływ na ruchy klatki piersiowej, obciążając jednocześnie mięsnie potrzebne do utrzymania sylwetki w p[pionie oraz kręgosłup i stawy. Systematyczne pływanie doskonale wpływa także na prawidłową postawę ciała oraz zapobiega skrzywieniom kręgosłupa.
Układ oddechowy
Oddychanie w wodzie wpływa na powiększenie pojemności życiowej płuc. Mięśnie oddechowe w środowisku wodnym pracują znacznie wydajniej, gdyż wydech do wody wymusza intensywniejsza pracę tych mięśni.
Układ krwionośny
Różnica temperatur, zwiększone ciśnienie i masowanie skóry przez wodę zwiększają jej ukrwienie i powodują lepsze krążenie krwi, zwiększa wydolność serca.
Układ trawienny
Poprzez pływanie pobudza się pracę układu trawiennego (żołądek i jelita). Prowadzi to do lepszej przemiany materii, lepszego przyswajania i trawienia składników dostarczanych do organizmu z pokarmami.
Układ moczowy
Przyspiesza się praca nerek i następuje szybsze napełnianie pęcherza.
Układ równowagi.
Falowanie wody wiąże się ze zmianą warunków miejsca gdzie nie ma żadnego ucisku, co wpływa korzystnie na nasz organizm.
Układ nerwowy
Podczas zajęć nasz organizm uwalnia endorfinę, która wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, likwidując napięcie i stres.
Systematyczne pływanie pozwoli uzyskać zgrabną sylwetkę, nie powodując przeciążeń i modelując ciało. Woda zapewnia nam lekkość, do tego do pracy angażują się wszystkie grupy mięśni. Nie jest nam, gorąco i nie pocimy się, nie obciążamy naszych stawów i kręgosłupa.